Bränslesnåla lastbilsdäck ska sänka åkeriernas kostnader

Michelin lyfter fram bränsleeffektiva lastbilsdäck som ett sätt för åkerier att minska driftkostnader och bränsleförbrukning.
Höga bränslepriser fortsätter att pressa kostnaderna för svenska åkerier och lastbilsflottor. Samtidigt är vägtransporter fortsatt centrala för svensk godsförsörjning. Enligt Sveriges Åkeriföretag transporteras omkring 80 procent av godset i Sverige med lastbil, vilket gör att även små förändringar i bränsleförbrukning kan få betydande ekonomisk effekt för många transportföretag.
Mot den bakgrunden lyfter Michelin fram bränsleeffektiva lastbilsdäck som en kostnadsbroms för åkerier, särskilt inom fjärrtrafik, regional distribution och lokal distribution där realistiska alternativ till vägtransport ofta saknas.
– Michelins lastbilsdäck förenar till synes motstridiga krav. De är högteknologiska produkter med lågt rullmotstånd och ytterligare prestandareserver. På så sätt hjälper vi våra kunder att sänka sina driftskostnader och miljöpåverkan i en mycket konkurrensutsatt marknadsmiljö, säger Richard Andermyr, hållbarhetsansvarig Michelin.
Ett av däcken som lyfts fram är MICHELIN X LINE ENERGY 3 för styr- och drivaxlar. Enligt Michelin är det det första långdistansdäcket i 60-serien med energieffektivitetsklass A. I jämförelser med testade konkurrenter uppges däcket ge upp till 0,62 liter lägre bränsleförbrukning per 100 kilometer. Det motsvarar enligt företagets beräkningar möjliga besparingar på mer än 20 000 kronor per lastbil och år, baserat på fjärrtrafik med hög årlig körsträcka. Michelin uppger även att däcket har tre procent längre körsträcka än föregående modell.
För blandad fjärr- och regionaltrafik pekar Michelin på MICHELIN X MULTI ENERGY 2. Däcket är avsett för lastbilar och tunga fordon och ska enligt bolagets interna beräkningar kunna minska bränsleförbrukningen med upp till 1,2 liter per 100 kilometer jämfört med MICHELIN X MULTI. Det motsvarar en möjlig kostnadsbesparing på upp till 30 000 kronor per lastbil och år.
Både MICHELIN X LINE ENERGY 3 och MICHELIN X MULTI ENERGY 2 är mönsterskärningsbara och kan regummeras med MICHELIN REMIX-processen. Enligt Michelin kan kombinationen av nytt däck, mönsterskärning, regummering och ytterligare mönsterskärning öka den totala körsträckan med upp till 250 procent jämfört med ett däck som varken regummeras eller mönsterskärs.
Michelin uppger också att regummering kan minska däckets ekologiska fotavtryck med upp till 115 kilo koldioxid genom lägre materialanvändning.

