Pirelli Scorpion SF3 för SUV

Pirelli breddar sitt året-runt-sortiment med det nya Scorpion All Season SF3, särskilt utvecklat för SUV:ar. Däcket kombinerar hög komfort med dokumenterat bra bromsprestanda och energieffektivitet.
Pirelli presenterar nu Scorpion All Season SF3 – ett nytt året-runt-däck som riktar sig direkt till det växande SUV-segmentet. Däcket är en vidareutveckling av det tidigare prisbelönta Cinturato All Season SF3, men här med tekniska justeringar anpassade för tyngre fordon och mer krävande kördynamik. Målet är att erbjuda ett däck som kombinerar hög säkerhet, komfort och låg miljöpåverkan – året om.
Scorpion All Season SF3 har genomgått omfattande tester av den oberoende organisationen Dekra. I samlade bromstester¹ presterade däcket enligt Pirelli i toppklass, med särskilt goda resultat på vått underlag, vilket också avspeglas i att hela serien fått högsta möjliga ”A”-betyg för våtgrepp enligt EU:s däckmärkning. Däcket är även 3PMSF-märkt – ett krav för däck som ska få användas under vinterförhållanden i många europeiska länder.
Utöver säkerhetsaspekten betonas körkomfort och lång livslängd. Däcket har klassificerats som ”B” för yttre bullernivå och uppnår nivå A eller B vad gäller rullmotstånd, vilket bidrar till lägre energiförbrukning och därmed lägre utsläpp.
För att anpassa däcket till SUV:ars specifika egenskaper har slitbanekonstruktionen förstärkts med större klackar och en progressiv geometri. Det ska minska trycktoppar vid kontakt med vägen och skapa en jämnare kraftfördelning – något som i sin tur minskar både vibrationer och buller samtidigt som stabilitet och grepp förbättras.
En av de mest framträdande innovationerna är den adaptiva slitbanedesignen, där 3D-lameller förändrar form i takt med slitage. Det gör att däcket kan växla mellan vinter- och sommarmönster beroende på körsituation, vilket förbättrar både snögrepp och bromsförmåga på torrt underlag. Detta möjliggörs genom avancerade materialval, där bland annat polymerblandningar med mikroskopiska strukturer och naturliga hartser kombineras för att bevara flexibilitet vid låga temperaturer utan att kompromissa med prestanda i värme.
Bakom utvecklingen står även digitala verktyg. Pirelli använde sitt AI-verktyg ”Virtual Compounder” för att identifiera optimal gummiblandning, och 3D-modellering användes för att parallellt utveckla både slitbanemönster och material – vilket enligt företaget lett till bättre samverkan mellan komponenterna.
Scorpion All Season SF3 lanseras i storlekar från 17 till 21 tum och finns även i Elect-version – vilket innebär tekniska lösningar optimerade för elbilar och laddhybrider. Pirellis bullerreducerande PNCS-system finns också tillgängligt i utvalda dimensioner.
För mindre fordon kvarstår Cinturato All Season SF3 som alternativ – också det med dokumenterad prestanda i Dekras bromstester och certifierat av TÜV SÜD.
¹ Testresultat enligt Dekras sammanställningar, ej publicerade i detalj i detta material.
