Michelin lanserar sportigt helårsdäck

Michelins nya CrossClimate 3-serie kombinerar sportig körning med helårsprestanda. För första gången lanseras även en sportvariant för prestandabilar.
Michelin tar nästa steg i utvecklingen av helårsdäck med lanseringen av CrossClimate 3 och den helt nya CrossClimate 3 Sport. Med dessa däck riktar sig den franska däcktillverkaren både till vardagsförare och entusiaster med höga krav på dynamik och kontroll – året runt. Det här är första gången som Michelin lanserar ett helårsdäck särskilt utvecklat för prestandabilar, vilket markerar ett skifte i hur allvädersdäck kan användas även i mer krävande körsituationer.
– Segmentet för helårsdäck har vuxit kontinuerligt i Europa under flera år. Kunderna kräver alltmer flexibla och effektiva lösningar som motsvarar den tilltagande variationen av körprofiler. Denna dynamik ser vi även i segmentet för lätta nyttofordon där helårsdäck även här har en tvåsiffrig årlig tillväxt, säger Agostino Mazzocchi, Vice President B2C Sales för Michelin i regionen Nordeuropa.
De nya däcken är designade för att fungera från tidig vår till sen höst – och under milda vinterförhållanden. Båda versionerna har 3PMSF-märkning (Three Peak Mountain Snowflake), vilket innebär att de är godkända för vinterbruk enligt europeiska standarder. Däcken är särskilt relevanta för förare av elbilar, där tyngre fordon och högt vridmoment ställer ökade krav på slitstyrka och grepp.
CrossClimate 3 Sport bygger på teknik hämtad från motorsporten, där MICHELIN Dynamic-Response-tekniken med hybridbälte i aramid och nylon ska ge exakt styrrespons. Den kompletteras av V-Shape-designen, som effektivt evakuerar vatten från kontaktytan – både som nytt och slitet däck. I tester uppvisar däcket hög prestanda på torr, våt och mild vinterväg, med våtgreppsklass A i alla tillgängliga storlekar.
Standardversionen, CrossClimate 3, är utvecklad för ett brett spektrum av fordonstyper – från stadsbilar till familjebilar – och ska enligt Michelin erbjuda 4 % bättre våtgrepp och 15 % längre livslängd jämfört med föregående generation. Det är också anpassat för elbilar och erbjuder jämn prestanda över hela däckets livslängd, ned till lagstadgat minsta mönsterdjup. Med 3PMSF-märkningen (Three Peak Mountain Snow Flake) godkänd för vinterförhållanden.
Michelin tillverkar de nya CrossClimate-däcken i sju europeiska fabriker, där specialstorlekarna för sportvarianten produceras i Roanne, Frankrike – en anläggning med särskild expertis inom prestandadäck.
MICHELIN CrossClimate 3 finns från juli 2025 i 66 storlekar från 16 till 20 tum.

