KåVe Däck blir en del av den nya däckservicegruppen

KåVe Däck ansluter sig till CTS Group, vilket stärker den nya däckservicegruppens närvaro i Skåne och möjliggör fortsatt expansion.
CTS, den nybildade däckservicegruppen som förenar aktörer från Sverige och Finland, får nu ytterligare förstärkning genom KåVe Däck. Den skånska däckspecialisten, med över 50 års erfarenhet, blir en viktig del av CTS, vilket stärker gruppens närvaro i regionen.
KåVe Däck grundades 1974 som Kristianstads Vulkverkstad och bytte namn 1976. Företaget har utvecklats till en av Skånes ledande aktörer inom däckservice och regummering, med fyra verkstäder i Kristianstad, Hässleholm, Osby och Åstorp, samt en egen anläggning för regummering. KåVe Däck har ett brett kundfokus men är särskilt inriktat på tunga lastbilar.
Under ledning av Bo Persson, som tog över verksamheten 2003, har KåVe Däck genomgått en imponerande tillväxtresa. Trots en omfattande brand 2004 lyckades Persson återuppbygga företaget och fortsätta expandera. Han har gjort KåVe Däck känt för sitt engagemang, sin höga servicenivå och sina långvariga kundrelationer.
CTS välkomnar KåVe Däck
David Boman, vd för CTS, uttrycker sin entusiasm över att få in KåVe Däck i gruppen:
– KåVe har länge varit en ledande serviceaktör i norra Skåne, med en servicegrad och ett rykte som är svårslaget. Bosse har en varm personlighet och ett stort entreprenörsdriv med många idéer om expansion – jag kunde inte föreställa mig en bättre matchning med CTS.
Bo Persson ser också positivt på framtiden inom CTS:
– Efter mer än 50 år av familjeägande kändes det rätt att hitta en ny partner för KåVe Däck, för att möjliggöra fortsatt tillväxt. När CTS kontaktade mig, insåg jag snabbt att detta var en mycket bra lösning för mig, våra anställda, kunder och leverantörer. Jag ser fram emot att utveckla företaget vidare inom CTS-gruppen.
Som en del av avtalet kommer KåVe Däck att fortsätta under samma namn och med samma personal, medan Bo Persson fortsätter leda verksamheten och även blir delägare i CTS Group.
CTS – en växande aktör inom däckservice
CTS är en nybildad däckservicekoncern som syftar till att förlänga däckens livslängd och maximera fordonens driftstid. Gruppen har 700 anställda och driver 46 däckverkstäder och 4 regummeringsanläggningar i Sverige, Finland, Norge och Polen.
Med KåVe Däck som en del av CTS stärks gruppens närvaro i Skåne ytterligare, och ambitionen är att fortsätta växa och utveckla cirkulära däcklösningar för både lätta och tunga fordon.

