Yokohama Rubber tar AI-kliv i däckutvecklingen

Yokohama Rubber har tagit ett egenutvecklat generativt AI-system i full drift. Tekniken ska ge utvecklare snabbare tillgång till intern teknisk kunskap.
Yokohama Rubber har utvecklat ett eget system för generativ AI som använder RAG, Retrieval-Augmented Generation, för att söka i företagets omfattande samling av tekniska dokument. Systemet togs i fullskalig drift i augusti 2026 och ska stödja beslutsfattandet inom bland annat material- och däckutveckling.
Bakgrunden är den stora mängd intern kunskap som utvecklarna behöver hantera. Information finns bland annat i regelverk, arbetsinstruktioner, tekniska rapporter och fallstudier. Enligt Yokohama Rubber har utmaningen varit att snabbt kunna hitta relevant information utifrån det aktuella utvecklingsprojektets mål och förutsättningar.
Med det nya systemet kan utvecklingspersonalen formulera frågor utifrån den aktuella situationen. Den generativa AI:n söker därefter efter den mest relevanta informationen i företagets interna tekniska dokument och genererar svar baserade på innehållet.
En AI-agent har också byggts in i lösningen. Agenten ska tolka avsikten bakom utvecklarens fråga och självständigt upprepa en process där sökningar planeras, information hämtas och resultaten utvärderas. Syftet är att förbättra träffsäkerheten i svaren.
Systemet visar dessutom länkar till de originaldokument som ligger till grund för svaren. Därmed kan utvecklarna kontrollera underlaget och bedöma om informationen är lämplig att använda vid tolkningar och beslut.
Satsningen är en vidareutveckling av Yokohama Rubbers AI-ramverk HAICoLab, som etablerades i oktober 2020. Ramverket bygger på samarbete mellan människor och AI, där företagets samlade data och kunskap används tillsammans med utvecklingspersonalens egna bedömningar.
Inom HAICoLab har Yokohama Rubber tidigare utvecklat AI-system för att förutsäga fysikaliska egenskaper hos gummiblandningar och däckegenskaper, generera nya gummiblandningar samt stödja formdesign.
Parallellt med utvecklingen av systemen utbildar Yokohama Rubber personal inom digital transformation, DX, som ska kunna arbeta med HAICoLab. Företaget uppger att det ska fortsätta utveckla det nya AI-systemets funktioner och använda internt samlad data och kunskap i utvecklingen av produkter, processer och tjänster.

