Yokohama lanserar nytt flaggskeppsdäck

Yokohama meddelar att de kommer att lansera det ultrahögpresterande Advan Sport V107 som sitt nya globala flaggskeppsdäck under våren 2022. Försäljning kommer att lanseras successivt på stora marknader runt om i världen.
Företaget planerar att introducera 30 ersättningsdäcksdimensioner, allt från 305/35R23 111Y XL till 225/40ZR18 92Y XL, under våren 2022, vilket ökar storlekssortimentet Advan Sport V107, inklusive originalutrustning (OE) storlekar för nya bilar, till 43 dimensioner. Storlekssortimentet kommer därefter att utökas gradvis till 80 storlekar, inklusive OE-däck, i slutet av 2022.
Advan är Yokohamas globala flaggskeppsmärke. Dess utbud av högpresterande däck och deras användning som OE på många av världens ledande premiumbilar såväl som i motorsportevenemang runt om i världen ska ha ökat den globala kännedomen för däckmärket Yokohama. Advan Sport V107 kommer att efterträda Advan Sport V105 som Yokohamas globala flaggskepp för ultrahögpresterande däck. Advan Sport V107 har utvecklats för användning på premium högpresterande bilar, premium högpresterande stadsjeepar och premium elfordon (EV). Efter gemensamma utvecklingsprojekt med ledande premiumbiltillverkare och testning vid Yokohama Rubbers testcenter vid Nürburgring, allmänt ansedd som världens mest krävande racerbana, påbörjades leveranser av speciella OE Advan Sport V107-däck 2020, inklusive däck för Mercedes-AMG och BMW M premiumbilar.
Samtidigt som det följer Advan Sport V105-konceptet för att ge en perfekt balans mellan körprestanda i kombination med överlägsen komfort och säkerhetsegenskaper, ska det nya däckets torr-/våta prestanda och styrstabilitet överträffa de höga nivåer som dess föregångare uppnådde. Däckets speciella asymmetriska slitbanemönster ska bidra till dess förmåga att leverera den varierande prestanda som krävs från slitbanans inre och yttre sidor, och dess gummiblandning innehåller teknologier som utvecklats under framtagandet av OE-versioner av däcket för ledande premiumbiltillverkare. Tillsammans ska dessa två funktioner ge ett starkt grepp på torra och våta vägytor.
Däckets sidovägg ska ha en ny snygg mörk design som ger logotypen synlighet. Dessutom är bokstäverna “SUV” inskrivna på sidoväggen på SUV-däck. I februari 2022 planerar Yokohama Rubber att hålla en serie evenemang onnline runt om i världen för att demonstrera egenskaperna i nya Advan Sport V107.