Svensk-norskt samarbete ska lyfta däckåtervinningen

Bon Orbit blir gemensam plattform för cirkulär hantering av däck.
Ett nytt nordiskt samarbete ska ta däckåtervinningen till nästa nivå. Svensk Däckåtervinning och Norsk Dekkretur inleder ett strukturellt partnerskap genom det gemensamma bolaget Bon Orbit, som får ansvar för den operativa hanteringen av uttjänta däck i både Sverige och Norge. Syftet är att öka tillgången på högkvalitativa återvunna råvaror och utveckla nya cirkulära användningsområden.
Svensk Däckåtervinning har under flera år arbetat med att öka materialåtervinningen och höja värdet på de resurser som utvinns ur däck. Sedan bolaget etablerade sin förädlingsanläggning i Linköping 2023, där gummi, stål och textil separeras och återvinns, har efterfrågan på dessa material vuxit.
För att möta den växande marknaden går man nu samman med Norsk Dekkretur, som årligen samlar in cirka 60 000 ton däck. Tillsammans med Sveriges omkring 90 000 ton skapas en stark gemensam bas för att möta behoven i regionen.
Norsk Dekkretur blir delägare i Bon Orbit, som tidigare varit ett helägt dotterbolag till Svensk Däckåtervinning. Det nya gemensamma bolaget får ansvaret för råvaruflöden, marknadsutveckling och innovation inom cirkulär däckhantering.
– Vi har sett hur väl förädlingsmodellen fungerar i Sverige. Genom samarbetet med Norge tar vi nu nästa steg för att både hantera större volymer och utveckla fler innovativa användningsområden för återvunna material, säger Fredrik Ardefors, vd för Svensk Däckåtervinning.
Även Norsk Dekkretur ser stora fördelar med satsningen.
– Samarbetet blir en milstolpe för Norge. Genom Bon Orbit får vi tillgång till mer kapacitet och kan tillsammans med Sverige bygga en ännu starkare lösning för cirkulär hantering av däck. Det gynnar både miljön och marknaden, säger Per-Kristian Nauste, vd för Norsk Dekkretur.
Som en del av satsningen bygger Bon Orbit Europas största inomhusanläggning för återvunnet däckmaterial. Anläggningen uppförs i västra Sverige och planeras stå klar hösten 2026. Bygget väntas skapa 20–30 nya arbetstillfällen.
– Den nya anläggningen kommer att sätta en ny marknadsstandard och stärka vår position globalt. Här samlar vi resurser, kompetens och innovation under ett tak, säger Peter Selemark, vd för Bon Orbit.
