Niklas Enander är ny försäljningschef lastbilsdäck på Gummigrossen AB. Niklas kommer närmast ifrån Däckia som försäljningschef för lastbilsdäck, EM och Agro-affären, innan dess som produktchef lastbilsdäck på Nokian Tyres.
–Jag ser fram emot att bidra med mina kunskaper och erfarenheter för att utveckla Gummigrossen till Nordens största grossist för lastbilsdäck och vara det självklara och bästa valet för både kunder och leverantörer, säger Niklas.
Gummigrossen kommer utöka sitt sortiment av lastbilsdäck, entreprenaddäck och lantbruksdäck för att bli en heltäckande leverantör för återförsäljare på den nordiska marknaden.
Gummigrossen är en del av Nordic Tire Group.
Andelen personbilar som körs med vinterdäck under sommaren har nått den högsta nivån sedan mätningarna började. Enligt danska däckorganisationer innebär utvecklingen ökade risker i trafiken.