Maxion halverar CO2 i lastbilshjul

Maxion Wheels presenterar ett stålhjul med över 50 procents lägre koldioxidavtryck inom Daimler Trucks reECONIC-projekt.
Maxion Wheels redovisar en betydande minskning av koldioxidutsläpp för ett stålhjul utvecklat till Daimler Trucks konceptfordon reECONIC. Enligt företaget har hjulets klimatavtryck minskats med mer än 50 procent jämfört med ett konventionellt tillverkat hjul.
Det aktuella hjulet, i dimensionen 22,5 x 9,00 tum, väger 32,5 kilo och har utvecklats med stål producerat via ljusbågsugn, där en hög andel återvunnet material från uttjänta produkter ingår. Kombinationen av materialval och optimerad konstruktion har reducerat koldioxidutsläppen från 132,7 till 61,4 kilo CO2 per hjul, utan att påverka funktion, prestanda eller säkerhet.
Fokus i utvecklingsarbetet har legat på två områden: cirkulära materialflöden och viktoptimering. Genom Maxions egenutvecklade konstruktionsprocess har hjulets geometri och materialanvändning finjusterats med hjälp av simuleringar. Resultatet är en viktminskning på två kilo jämfört med tidigare konstruktioner.
– reECONIC-projektet gjorde det möjligt för oss att tillämpa vår tekniska och materialmässiga expertis på ett tydligt definierat mål för en cirkulär ekonomi. Genom att kombinera stål rikt på återvunnet material med riktad designoptimering kunde vi mer än halvera koldioxidavtrycket för en säkerhetskritisk stålfälg med hjälp av industriellt genomförbara processer, säger Karl Rode, teknikchef på Maxion Wheels.
Enligt företaget står råmaterialen för mellan 75 och 85 procent av koldioxidutsläppen vid tillverkning av stålhjul för tunga fordon. Valet av ståltyp har därför haft avgörande betydelse för resultatet, där användningen av återvunnet material minskar behovet av ny råvara och energikrävande processer.
Projektet har genomförts vid Maxions utvecklingscenter och produktionsanläggning i Königswinter i Tyskland. Lösningen är avsedd att kunna skalas upp till serieproduktion, och Daimler Truck planerar att testa komponenter och material från reECONIC-projektet i verklig drift från andra halvåret 2026.
– Att arbeta med Daimler Truck på reECONIC visar hur leverantörer och OEM-tillverkare gemensamt kan omsätta principer för cirkulär ekonomi till mätbara resultat. Innovationer på komponentnivå som denna stålfälg är avgörande för att möjliggöra koldioxidsnåla kommersiella fordon i framtiden, säger Stan Mommers, försäljningschef EMEA på Maxion Wheels.
Konceptfordonet reECONIC visas för första gången på IFAT-mässan i München i maj 2026.

