Marcus Ericsson gästförare i Porsche Carrera Cup Scandinavia
I en spännande utveckling återvänder Marcus Ericsson, den erkända racingstjärnan, till Porsche Carrera Cup Scandinavia som gästförare. Ericsson ansluter till tävlingen direkt efter att ha deltagit i Indycar-finalen på Laguna Seca. På Mantorp Park den 22–23 september kommer han att utmana toppskiktet, inklusive sin egen lillebror, Hampus Ericsson, en av de främsta kandidaterna i mästerskapet.
Säsongens sista tävlingshelg lovar att vara en elektrifierande händelse, då Marcus Ericsson förbereder sig för att göra sin andra stora entré i Skandinaviens ledande racingmästerskap. Med Huski Chocolate-livery och startnummer 8, samma som i Indycar, är han inställd på att leverera en intensiv och tät racingupplevelse.
“Det ska bli väldigt roligt att tävla hemma i Sverige igen. Jag känner mig mer förberedd i år och det ska bli kul att återigen tävla mot min lillebror Hampus, som verkligen haft en stark säsong!” uttryckte en entusiastisk Ericsson.
Detta är inte Marcus Ericssons första gång på Mantorp Park; han hade en framstående närvaro under 2022 års final, där han imponerade med en respektabel femteplats och racets snabbaste varvtid, trots hård konkurrens från de etablerade förarna. Efter framgången förra året ser Ericsson fram emot att än en gång få tävla framför de svenska racingfansens jubel och förhoppningar på en lika stor publikfest i år.
Anders Boqvist, märkeschef vid Porsche Sverige, uttryckte också sin entusiasm över att välkomna tillbaka Ericsson: “Vi är otroligt glada och stolta över att få välkomna Marcus Ericsson tillbaka till Porsche Carrera Cup Scandinavia. Att han återigen väljer att köra med oss är en stor ära och ett gott betyg för serien.”
I ett drag som kommer att tillföra en extra krydda till evenemanget, kommer Marcus att tävla mot sin lillebror Hampus Ericsson, som för närvarande ligger på en stark andra plats i mästerskapstabellen. Hampus har visat sig vara en av de starkaste kandidaterna inför SM-finalhelgen, vilket lovar en spännande brödrastrid på banan.
Marcus Ericsson, som inledde sin Indycar-karriär 2019, har skrivit in sig i motorsportshistorien med flera segrar och en förstaplats i det legendariska Indy 500 2022. Från och med säsongen 2024 kommer han att gå med i teamet Andretti Autosport, en efterlängtad utveckling i hans redan framstående karriär.
Återvändandet till Porsche Carrera Cup Scandinavia markerar ytterligare en höjdpunkt i Ericssons framstående karriär, med spänningen och förväntningarna som bygger upp inför det kommande evenemanget. Med Marcus och Hampus Ericsson på banan, ser vi fram emot ett spektakulärt lopp fyllt med intensitet och brödrastrid.