Kumho Tire väljer Opole för ny europeisk däckfabrik

Kumho Tire bygger sin första europeiska fabrik i polska Opole. Anläggningen ska producera sex miljoner däck per år och väntas tas i drift 2028.
Kumho Tire fortsätter att expandera sin globala produktionsnärvaro och har nu valt Opole i Polen som plats för företagets första europeiska fabrik. Beslutet markerar ett viktigt steg i den långsiktiga strategi som syftar till att stärka Kumhos konkurrenskraft och öka tillväxten på den europeiska marknaden, som står för omkring en fjärdedel av världens totala däckkonsumtion.
Den nya anläggningen planeras att påbörja sin drift i augusti 2028, under förutsättning att investeringsprocessen och myndighetsgodkännanden går enligt plan. Fabriken får en initial kapacitet på sex miljoner däck per år och är tänkt att byggas ut etappvis beroende på marknadens utveckling. Den totala investeringen uppskattas till 587 miljoner dollar, vilket gör projektet till en av Kumhos största satsningar i regionen.
Företaget har utvärderat flera europeiska länder som möjliga etableringsplatser och analyserat faktorer som infrastruktur, arbetskraft, lönsamhet och stabilitet. Efter en slutlig jämförelse mellan två kandidatregioner föll valet på Opole. Området erbjuder goda logistiska förutsättningar, konkurrenskraftig infrastruktur, tillgång till kvalificerad arbetskraft och attraktiva statliga incitament. Närheten till stora transportleder och europeiska fordonstillverkare stärker dessutom möjligheten att minska ledtider och förbättra leveranssäkerheten.
Den europeiska marknaden är också central i Kumhos strategi för originalutrustning. Regionen står för cirka 17 procent av den globala OE-marknaden, och etableringen av en lokal produktionsbas väntas förbättra Kumhos svarstid gentemot fordonstillverkare och skapa nya samarbeten inom premiumsegmentet. Genom lokal tillverkning vill företaget även stärka portföljen av högpresterande produkter, inte minst större dimensioner och prestandadäck, vilket i sin tur ska öka både lönsamhet och varumärkesvärde.
– Den europeiska marknaden har en enorm strategisk betydelse inom den globala däckindustrin. Genom att etablera lokal produktions- och leveranskapacitet i Europa kommer Kumho Tire att stärka sin konkurrenskraft på marknaden, lokala respons och attraktionskraft för europeiska fordonstillverkare med den produktkvalitet som varumärket är känt för, säger Jung Il-Taik, vd och koncernchef för Kumho Tire.
Utöver etableringen i Polen bygger Kumho även en ny fabrik i Hampyeong i Korea, som ska stå klar i slutet av 2027 med en kapacitet på 5,3 miljoner däck per år. När både de koreanska och europeiska anläggningarna står färdiga kommer företaget att ha ett sammanhängande produktionsnätverk som spänner över Asien, Europa och Nordamerika. Målsättningen är att förbättra flexibiliteten i produktionen och möta regionala behov mer effektivt, samtidigt som Kumho stärker sin globala konkurrenskraft.

