Hankook bygger ut fabrik för 1,6 miljarder dollar

Däcktillverkaren Hankook tillkännagav idag att dess styrelse godkände en investering på 1,6 miljarder dollar för att bygga ut sin fabrik i Clarksville, Tennessee.
Investeringen inkluderar den tidigare planerade fas 2-utbyggnaden som kommer att fördubbla produktionskapaciteten för Hankooks däck till personbil och lätt lastbil (PCR/LT) ,och lägger till en fas 3-utbyggnad med företagets första amerikanska produktion av lastbilsdäck (TBR – Truck, Bus and Radial). Tillägget av utbyggnadssprojektet i fas 3 kommer att ge 400 fler jobb till Clarksville-området, totalt 1 200 nya jobb.
Hankook kommer att fördubbla USA:s PCR/LT-produktion till 11 miljoner enheter och möjliggöra produktion av 1 miljon TBR-däck årligen. Utbyggnaden ökar också Hankooks totala investering i området till 2,2 miljarder dollar och kommer att göra det möjligt för företaget att ytterligare förse däckhandlare och konsumenter med högkvalitativa däck och branschledande tjänster för att möta kraven från den amerikanska marknaden, samtidigt som de stödjer befintliga och framtida partners med originalutrustning (OE).
– Investeringen i vår anläggning i Tennessee understryker ytterligare Hankooks växande närvaro i USA och vårt engagemang för att betjäna våra kunder. Genom fokus på hållbart byggande och innovativ tillverkning kommer den nya fasen av vår anläggning i Tennessee att ge en effektiv helt lokal försörjningskedja för att mer effektivt kunna möta kundernas efterfrågan. Dessutom är vi extremt stolta över att vi kan fortsätta att stödja den lokala ekonomin genom att skapa 1 200 nya jobb i Clarksville-området, säger Sooil Lee, VD för Hankook Tire & Technology och VD för Hankook Tire America Corp.
Utbyggnad av Tennessee-anläggningen: kursen är satt för ökad närvaro på den amerikanska marknaden
Sedan Hankooks toppmoderna Tennessee-fabrik öppnade i oktober 2017 har Hankook producerat 5,5 miljoner däck årligen för den nordamerikanska marknaden och genererat 950 jobb. Den nordamerikanska marknaden stod för mer än 28 % av den totala försäljningen för Hankook Tire 2021.
– Denna produktionsexpansion är ett viktigt steg mot att öka vår tillväxt på den mellanstora lastbilsmarknaden, vilket gör Hankook till en av endast ett fåtal tillverkare som tillverkar TBR-produkter i USA . Som ett resultat kan vi bättre möta behoven hos både vår växande återförsäljarbas och flottorna som trafikerar de nordamerikanska farlederna, säger Rob Williams, Senior Vice President, North America Sales, Hankook Tire America Corp.
Hankook förväntas bryta mark för den nya anläggningen i början av 2023, med förbehåll för definitiva avtal, myndighetsgodkännanden och andra villkor. Däckproduktionen i de nya faserna av fabriken kommer att påbörjas under fjärde kvartalet 2024 och kommer att nå full kapacitet i början av 2026.
– Globala varumärken som Hankook Tire väljer att investera i Tennessee på grund av vårt starka affärsklimat, kompetenta arbetskraft och centrala läge. Jag tackar Hankook för dess fortsatta investering i vår stat och för att ha skapat 400 nya tillverkningsjobb för Tennessee-bor i Montgomery County, säger Tennessee guvernör Bill Lee.