Förändringar i Enviros ägarkrets

Scandinavian Enviro Systems har med hjälp av Monitor via Modular Finance tagit fram en ny förteckning över de 15 största ägarna i bolaget per den siste juni 2023. Bland de nya ägare som tillkommit efter den riktade nyemissionen i maj 2023 märks bland annat Handelsbanken Fonder, Swedbank Robur Fonder samt Skandia Fonder. Michelin deltog inte i emissionen men kvarstår som den överlägset största ägaren med 16,28 procent.
Förteckningen visar att det skett stora förändringar i ägarlistan sedan tillkännagivandet av samarbetsavtalet med Antin i mars i år samt den efterföljande riktade nyemissionen i maj. Bland de 15 största ägarna återfinns nu ett antal namnkunniga svenska institutioner, däribland Handelsbanken Fonder, Swedbank Robur Fonder, Skandia Fonder, Cicero Fonder och Öhman Fonder.
Ägare: Ägarandel: *
- Michelin 16,28%
- Avanza Pension 6,63%
- Handelsbanken Fonder 3,74%
- Swedbank Robur Fonder 3.10%
- Nordnet Pensionsförsäkring 2,57%
- Livförsäkringsbolaget Skandia 1,98%
- Cicero Fonder 1,50%
- Dina Persson 1,49%
- Öhman Fonder 1,24%
- Skandia Fonder 1,12%
- Jula Holding 0,86%
- Coeli Asset Management 0,81%
- Atlant Fonder 0,57%
- Stig-Arne Blom 0,57%
- Swedbank Försäkring 0,55%
*Källa: Monitor via Modular Finance.
Michelin deltog inte i emissionen och vid slutet av juni hade Michelins ägande på grund av utspädning därför minskat från 20 till 16,28 procent. Att Michelin avstått från att delta i en emission har förekommit tidigare.

