Continental lanserar nytt dubbdäck

Continental presenterar IceContact 8, ett nytt dubbdäck anpassat för isiga och omväxlande vintrar. Lanseringen sker mot bakgrund av ökande problem med plötslig ishalka i Sverige.
Plötslig ishalka har blivit ett allt vanligare inslag på svenska vintervägar. Enligt statistik från SMHI ökade antalet vädervarningar för plötslig ishalka med 220 procent under perioden 2021 till 2024. Utvecklingen kopplas till ett förändrat klimat med fler temperaturväxlingar runt noll grader, där kalla nätter efter milda dagar skapar svårförutsägbara vägförhållanden. Mot denna bakgrund lanserar Continental nu IceContact 8, ett nytt dubbdäck utvecklat för nordiska vintrar med snabba skiftningar mellan is, snö och barmark.
IceContact 8 är efterföljaren till tidigare modeller i IceContact-serien och ska enligt tillverkaren erbjuda tydligt förbättrat isgrepp, stabilare köregenskaper och längre livslängd. Däcket bygger vidare på teknik och mönsterdesign från Continentals nordiska friktionsdäck VikingContact 8, som under 2025 tog hem segrar i nio större nordiska däcktester.
– Det ska bli otroligt spännande att se hur väl IceContact 8 kommer att prestera i däcktester framöver. Våra förväntningar är högt ställda då det här verkligen är ett fantastiskt däck, säger Per Linder, produktchef på Continental Däck Sverige.
En av de största tekniska nyheterna är däckets så kallade twin stud-system. Systemet kombinerar två olika typer av dubbar som tillsammans ska förbättra både grepp och stabilitet på is. Den ena dubben är utformad för att effektivt bita sig fast i isen vid acceleration och inbromsning, medan den andra bidrar till mer förutsägbar och stabil styrning, särskilt vid manövrering på halt underlag.
Continental lyfter även fram hur dubbarna är infästa i däcket som en avgörande faktor för både prestanda och livslängd. IceContact 8 använder en coating-teknologi där dubbarna vulkaniseras fast i gummit och därmed blir en integrerad del av däcket. Lösningen ska minska risken för att dubbar lossnar under däckets livslängd.
– Det här är en teknologi som vi är mycket stolta över. Teknologin ger fyra gånger högre hållfasthet mellan dubb och gummi jämfört med dubbdäck utan motsvarande lösning. Resultatet är att dubbarna sitter kvar och levererar bästa möjliga prestanda från första till sista milen. Det är mycket viktigt, med tanke på vilken stor investering det innebär att köpa nya vinterdäck, säger Per Linder.
Utöver grepp och livslängd har vägslitage varit en viktig del i utvecklingsarbetet. IceContact 8 uppfyller Traficoms nya A+-klassificering, som ställer skärpta krav på hur mycket dubbdäck får slita på vägbeläggningen. Regelverket syftar till att minska mängden skadliga partiklar i luften och träder i kraft för alla nyproducerade dubbade personbilsdäck från och med den 1 januari 2027.
– Vi klarar att leva upp till dessa mycket högt ställda förväntningar, samtidigt som vi levererar grepp och köregenskaper i världsklass. Det är ett fint kvitto på hur ambitiösa vi på Continental är både när det gäller säkerhet och hållbarhet, säger Per Linder.
Försäljningen av IceContact 8 inleds under det andra kvartalet 2026. Däcket ska då finnas tillgängligt på marknaden i god tid inför vintersäsongen 2026–2027.

