Bridgestones försäljning ökade första halvåret

Bridgestone ökade försäljningen med 24,9 % det första halvåret jämfört med föregående år, rörelseresultatet ökade under samma period med 13%.
Försäljningen av alla produkter ökade jämfört med föregående år medan koncernen stod inför risker som var som en stark motvind för däckförsäljningen, inklusive nedstängningen av inhemsk produktion i Ryssland och däckexport till Ryssland, nedstängningarna i Kina och en cyberattack mot ett dotterbolag i Amerika. Både intäkter och justerat rörelseresultat ökade markant jämfört med föregående år, delvis tack vare den svaga yenen.
Koncernen arbetade för att svara på den oöverträffade kraftiga höjningen av råvarupriser och för att ytterligare stärka ”strategisk prishantering” och ”affärsstrategi” i varje region. Ogynnsamma effekter av råvarukostnader mer än kompenserades av förbättrat försäljningspris och försäljningsmix. Ändå var det inte tillräckligt för att täcka alla ytterligare accelererade inflationskostnadstryck, såsom kostnader för energi, arbetskraft och sjöfrakt.
Mitt under pågående avbrott i försörjningskedjan runt om i världen, maximerade koncernen utbudet av premiumdäck genom flexibel försörjningshantering baserad på bolagets globala produktionssystem.
Koncernen bibehöll den justerade rörelsemarginalen på 11%-nivån under det första halvåret trots de negativa effekterna, inklusive nedstängning av inhemsk produktion i Ryssland och däckexport till Ryssland, nedstängningarna i Kina och en cyberattack mot ett dotterbolag i USA. Lönsamheten stöddes av ”reformering av kostnads- och kostnadsstrukturer”, såsom förbättring av tillverkningen och det globala upphandlingsprojektet.

