Bridgestone lanserar Potenza Sport A för Audi e-tron GT

Bridgestone utvecklar Potenza Sport A-däck med hållbar teknik för Audi e-tron GT, optimerade för prestanda och energieffektivitet.
Bridgestone har introducerat sina nya skräddarsydda ultrahögprestandadäck, Potenza Sport A, som originalutrustning för Audis nya e-tron GT-familj. Med fokus på både prestanda och hållbarhet erbjuder däcken marknadsledande energieffektivitet och grepp, inklusive en EU-märkning A-klass i rullmotstånd. Det bidrar till förlängd batteriräckvidd för e-tron GT, vilket möjliggör körsträckor på upp till 500 km.
Potenza Sport A-däcken är även Bridgestones första masstillverkade däck med 55 % återvunnet och förnybart material, certifierade av ISCC PLUS. Genom avancerad ENLITEN-teknik kombinerar däcken låg miljöpåverkan med prestanda, vilket gör dem särskilt lämpliga för elektriska prestandabilar.
Däcken finns tillgängliga i storlekarna 265/35 R21 och 305/30 R21 och tillverkas vid Bridgestones toppmoderna, hållbara fabrik i Italien. Detta partnerskap med Audi fortsätter Bridgestones tradition av innovation och engagemang för att driva mobilitet framåt med fokus på både prestanda och miljöhänsyn.
