TH Pettersson blir en del av Citira

Citira stärker sin närvaro i Västsverige genom förvärvet av TH Pettersson i Göteborg. De två verkstäderna blir nya servicepunkter i regionen.
Citira fortsätter sin expansion i Sverige genom att förvärva TH Pettersson, en av landets äldsta däckverkstäder. Bolaget, som grundades 1923, driver två anläggningar i Göteborgsområdet och har under ett sekel byggt upp ett starkt varumärke inom däckservice.
Genom affären stärker Citira sin geografiska täckning i Västsverige, där Göteborg utgör en central knutpunkt för både vägtransporter och logistikflöden. TH Petterssons verkstäder är belägna i närheten av större trafik- och logistiknav, vilket gör dem strategiskt viktiga i Citiras fortsatta utveckling av sitt servicenät.
– Vi är mycket glada över att TH Pettersson ansluter till Citira, eftersom vi under lång tid har sett dem som en nyckelaktör i Göteborgsområdet. Teamet levererar hög service till sina kunder, vilket nu också kommer våra kunder till del. I TH Pettersson får vi en stark partner på Sveriges västkust som vi ser fram emot att fortsätta utveckla och växa tillsammans med David, TH-teamet och Max som senior rådgivare, säger David Boman, vd för Citira.
TH Pettersson har drivits av tre generationer entreprenörer med fokus på långsiktigt värdeskapande och service. Enligt bolaget är ambitionen att fortsatt verka under samma namn, med samma personal och i samma lokaler.
– Att bli en del av Citira och en grupp likasinnade kollegor är en viktig milstolpe i vår resa och ger oss möjlighet att bidra till den spännande utvecklingen i vår bransch. Jag är övertygad om att vi under David Heidenfors fortsatta ledarskap kommer att realisera vår fulla potential i regionen, samtidigt som vi förblir trogna våra kunder, som hittar oss på samma plats med samma team som de alltid har haft förtroende för, säger Max Petersfeldt från TH Pettersson.
Den långvarige platschefen David Heidenfors och det övriga teamet kommer även fortsättningsvis att leda verksamheten, med stöd av Citiras resurser. Max Petersfeldt och Mikael Petersfelt blir samtidigt delägare i Citira.
Citira beskriver sig som en aktör inom cirkulär däckhantering och erbjuder däckservice, insamling och regummering av slitna däck samt försäljning och leverans av ersättningsdäck. Bolaget har över 120 helägda serviceverkstäder, 39 anslutna stationer och fem regummeringsanläggningar i norra Europa, med egen logistik för att möjliggöra ett cirkulärt flöde av däck och stommar.
Förvärvet av TH Pettersson är ett led i Citiras strategi att kombinera lokal närvaro med storskaliga resurser, i syfte att möta transportföretagens ökade krav på tillgänglighet, hållbarhet och kostnadseffektivitet.
