CTS blir Citira

CTS, den nya däckkoncernen som bildades 2023 genom sammanslagningen av Colmec, Lapin Kumi och flera lokala verkstäder, byter nu namn till Citira. Det nya namnet markerar ett strategiskt steg i bolagets ambition att bli en ledande aktör inom cirkulär däckhantering i norra Europa.
Det tillfälliga namnet CTS fasas nu ut till förmån för Citira – ett namn som bygger på orden ”circular tire services” och speglar koncernens inriktning mot att hantera hela däckens livscykel på ett hållbart och effektivt sätt. I april 2025 offentliggjorde koncernen sitt avsiktsförklarande om att förvärva Däckia, ett av Sveriges större däck- och bilserviceföretag, vilket ytterligare stärker dess närvaro på den svenska marknaden.
– Lanseringen av varumärket Citira markerar en milstolpe för vår koncern, säger David Boman, vd. Det sätter tonen för vad vi vill bygga – en ny, innovativ aktör med ett bättre kunderbjudande och hållbarhet i centrum. Vi har bara börjat vår resa mot integrerade helhetslösningar för våra kunder och en mer hållbar däckbransch.
Citira erbjuder ett komplett ekosystem av tjänster: service och hjulinställning för däck i bruk, uppsamling och regummering av utslitna däck, renovering av fälgar samt försäljning och distribution av ersättningsdäck. Tack vare den egna logistikverksamheten möjliggörs ett cirkulärt flöde – nya däck levereras ut samtidigt som använda däck och fälgar samlas in för återanvändning. Detta koncept riktar sig främst till företagskunder inom transportsektorn, där driftstid, kostnadseffektivitet och klimatpåverkan är centrala faktorer.
Lokala varumärken behålls
Citira blir det nya koncernnamnet, men de operativa enheterna kommer att behålla sina etablerade lokala varumärken. Exempelvis fortsätter Lapin Kumi att vara det operativa varumärket i Finland, medan Master används i Polen. I Sverige kommer Colmec även fortsättningsvis att vara distributionsvarumärket för ersättningsdäck. Hur varumärket Däckia kommer att integreras beror på slutförandet av den aviserade affären, enligt Citira.
Omfattande verksamhet i flera länder
Citira har idag 52 serviceanläggningar, fem regummeringsanläggningar och över 700 anställda. Verksamheten täcker hela Norden och Polen, vilket gör Citira till en av regionens mest omfattande aktörer inom däckservice och återanvändning.
Med en kombination av lokal närvaro och koncerngemensamma cirkulära processer siktar Citira på att minska däckbranschens miljöpåverkan och samtidigt erbjuda företag bättre kontroll över sina däckkostnader.
– Vår ambition är att hålla samhället rullande – på ett smidigt och hållbart sätt, avslutar David Boman.
